An Atwood machine consists of two masses, mA = 61 kg and mB = 75 kg , connected
ID: 1411393 • Letter: A
Question
An Atwood machine consists of two masses, mA = 61 kg and mB = 75 kg , connected by a massless inelastic cord that passes over a pulley free to rotate (Figure 1) . The pulley is a solid cylinder of radius R = 0.42 m and mass 7.0 kg . [Hint: The tensions FTA and FTB are not equal.] Part A Determine the acceleration of each mass. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units Part B What % error would be made if the moment of inertia of the pulley is ignored? Express your answer using two significant figures. *CANT FIGURE OUT PLEASE SHOW STEPS AND EXPLAIN *BHARATHI B answered it previously but its wrong? please help
Explanation / Answer
T1 = tension in the cord above m1
T2 = tension in the cord above m2
I = moment of inertia of pulley
Now we know that totrque is given by
torque = rF = I*alpha
net torque on the pulley will be
net torque = R*T1 - R*T2 = I*alpha
alpha = a/R
R*T1 - R*T2 = I*a/R
T1 - T2 = I*a/R^2
I = MR^2/2
T1 - T2 = M*a/2(1)
now using force equation
on mass m1:
m1*g - T1 = m1*a (2)
on mass m2:
T2 - m2*g = m2*a (3)
solving the above three equations:
a = g*(m1 - m2)/(M/2 + m1 + m2)
a = 9.81*(61 - 75)/(7/2 + 61 + 75) = -0.984 m/sec^2
a = 0.98 m/sec^2 (-ve sign means direction will be downford for mass 1)
Case 2: when moment of inertia of pulley ignored
force balance for mass 1
m1*g - T1 = m1*a
for mass 2:
T2 - m2*g = m2*a
solving these two equation
a = g*(m1 - m2)/(m1 + m2)
a = 9.81*(61 - 75)/(61 + 75)
a = -1.0098 m/sec^2 = -1.01 m/sec^2
error% will be
%error = (a1- a2)/a1 = [(-0.98) - (-1.01)]/(-0.98)
%error = 3.06%
Let me know if you have any doubt.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.