A 5.5 kg block with a speed of 5.1 m/s collides with a 11.0 kg block that has a
ID: 1412007 • Letter: A
Question
A 5.5 kg block with a speed of 5.1 m/s collides with a 11.0 kg block that has a speed of 3.4 m/s in the same direction. After the collision, the 11.0 kg block is observed to be traveling in the original direction with a speed of 4.3 m/s (a) what is the velocity of the 5.5 kg block immediately after the collision? (b) By how much does the total kinetic energy of the system of two blocks change because of the collision? (c) Suppose, instead, that the 11.0 kg block ends up with a speed of 6.8 m/s. what then is the change in the total kinetic energy?Explanation / Answer
A)By momentum balance:
5.5*5.1+11*3.4=11*4.3+5.5*v
v=3.3 m/s
B) initialKE= 71.5275+63.58=135.1075
Final= 101.695+29.9475=131.6425
Change=-3.465 J
C)5.5*5.1+11*3.4=11*6.8+5.5*v
v=-1.7
Initial KE=135.1075
Final=254.32+7.9475
Change = 127.16 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.