There is a type of subatomic particle known as a muon. It has an average lifetim
ID: 1412052 • Letter: T
Question
There is a type of subatomic particle known as a muon. It has an average lifetime of about 2.2 times 10^-6 seconds and when it's produced by the atomic processes within the cores of stars it can have a velocity of 98% of the speed of light. a. At that speed, how long will it last in a laboratory that is stationary relative to the travelling muon? b. Using the extended lifetime calculated in ), determine how far the muon can travel in that time? Time Dilation: Deltat' = Deltat/Squareroot1-v^2/c^2 c 3 times 10^8 m/sExplanation / Answer
Here ,
speed of particle , v = 0.98 c
t = 2.2 *10^-6 s
a) time relative to lab = t/sqrt(1- (v/c)^2)
time relative to lab = 2.2 *10^-6/sqrt(1 - 0.98^2)
time relative to lab = 1.106 *10^-5 s
the time relative to lab is 1.106 *10^-5 s
b)
distance travelled by muon = t * speed
distance travelled by muon = 1.106 *10^-5 * 0.98 * 3 *10^8
distance travelled by muon = 3251 m
the distance travelled by muon is 3251 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.