Astronomers estimate that a 2.0-km-wide asteroid collides with the Earth once ev
ID: 1412107 • Letter: A
Question
Astronomers estimate that a 2.0-km-wide asteroid collides with the Earth once every million years. The collision could pose a threat to life on Earth. Assume a spherical asteroid has a mass of 3000 kg for each cubic meter of volume and moves toward the Earth at 16 km/s. How much destructive energy could be released when it embeds itself in the Earth? Express your answer using two significant figures. Part B For comparison, a nuclear bomb could release about 4.0times10^16 J. How many such bombs would have to explode simultaneously to release the destructive energy of the asteroid collision with the Earth? Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
part a )
maximum destructive energy that can be released is the case when all the kinetic energy of the asteroid is consumed.
therefore E = 1/2 m v^2
m= density * volume
= 3000* (4/3* pi * 1000^3 ) = 1.2567*10^13 kg
given v = 16000m/s
therefore
E= 1/2 * 1.2567*10^13 * 1600 * 1600
= 1.6084 x 10^19 Joules!
part B)
each bomb is capable of 4 x 10^16 joules
therefore no of bombs that are needed to produce the required energy are
1.6 x 10^19 / 4 x 10^16 = 402.123
that is 402 such nuclear bombs are required!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.