Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For this problem, ignore the Earth and all other solar system bodies. The figure

ID: 1412116 • Letter: F

Question

For this problem, ignore the Earth and all other solar system bodies. The figure below is in empty space. Two uniform spheres of masses m_2 = 3.00 kg. m_3 = 5.00 kg are placed at the corners of a rectangle of side L_1 = 4.00 m and L_2 = 2.00 m. (a) Place a mass m_1 = 6.00 kg at a distance of 1.00 m from the bottom RIGHT end as shown in the Figure. Draw a vector diagram showing all gravitational forces on mA due to the other masses. (b) Calculate the magnitude of the resultant gravitational force on m_1. Give your answer in terms of G. (c) Calculate the direction (angle in degrees), of the resultant force on m, with respect to a horizontal x-axis.

Explanation / Answer

F21 = G*m1m2/r^2 = 6.673x10^-11*3*6/5^2 = 4.80 x 10^-11 N j (+x direction)

F31 = G*m2m3/r^2 = 6.673x10^-11*5*6/3^2 = 22.23 x 10^-11 N (-i) (+y direction)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote