All airplane has the following stability and inertia characteristics: W = 564 00
ID: 1412236 • Letter: A
Question
All airplane has the following stability and inertia characteristics: W = 564 000 lb C_L = 1.11 l_x = 13.7 Times 10^6 slug middot ft^2 C_D = 0.102 I_y = 30.5 Times 10^6 slug middot ft^2 C_L_u = 5.7 rad^-1 I_z = 43.1 Times 10^6 slug middot ft^2 C_D_n = 0.66 rad^-1 h = sea level C_m_a = -1.26 rad^-1 S = 5500 ft^2 C_m_a = -3.2 rad^-1 b = 195.68 ft C_m_g = -20.8 rad^-1 c = 27.3 ft V = 280 ft/s Find the frequency and damping ratios of the short- and long-period modes. Find the time to half-amplitude for each mode. Discuss the influence of the coefficients C_m_q and C_m_a on the longitudinal motion.Explanation / Answer
a) frequencies = 2 * 3.14/0.693 = 9.062 Hz (short term)
= 2 * 3.14/0.314 = 20 Hz (long term)
damping ratio = 0.524 (short term)
= 0.456 (long term)
b) time to half amplitude = 20/52 = 0.384 sec (short term)
= 20/66 = 0.303 sec ( long term)
c) damping ratio of longitudinal motion increases with the increase in value of coefficients .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.