A constantly accelerating particle travels for 3 s. If its initial velocity is 1
ID: 1412263 • Letter: A
Question
A constantly accelerating particle travels for 3 s. If its initial velocity is 10 m/s and it travels 75 m, what is its final velocity? 20 m/s 25 m/s 30 m/s 40 m/s A constantly accelerating particle travels for 3 s. If its initial velocity is 10 m/s and it travels 75 m, what is its acceleration? 5m/s^2 10 m/s^2 16.67 m/s^2 25 m/s^2. A particle travels 3.5 m. If its initial velocity is 9 m/s and its final velocity is 16 m/s. what is its acceleration? 1 m/s^2 2 m/s^2 7 m/s^2 25 m/s^2 A particle initially traveling at 30 m/s slows to a stop in just 3 seconds at a constant acceleration. How far does the particle travel? 10 m 30 m 45 m 80 m A particle initially traveling at 40 m/s slows to 10 m/s in just 3 seconds at a constant acceleration. How far does the particle travel? 25 m 30 m 75 m 90 mExplanation / Answer
Here, S = ut + 1/2at2
v2 - u2 = 2aS
v = u + at
44) Final velocity = sqrt( 100 + 2 * 10 * 75)
= 40 m/sec
45) acceleration = 2 * (75 - 10 * 3)/9
= 10 m/sec2
46) Here, acceleration = (162 - 92)/(2 * 3.5)
= 25 m/sec2
47) far does particle travel = (302 - 02)/(2 * 10)
= 45 m
48) far does particle travel = (402 - 102)/(2 * 10)
= 75 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.