A string of length 2.4 m consists of two sections with equal length.The left hal
ID: 1412374 • Letter: A
Question
A string of length 2.4 m consists of two sections with equal length.The left half has mass per unit length 0.00025 kg/m, while the right has a mass per unit length 0.00075 kg/m. Tension in the string is 989 N. Notice from the data given that this string has the same total mass as a uniform string of length 2.4 m and mass per unit length 0.0005 kg/m.
(a) Find the speed at which transverse wave pulses travel in the left section. Answer in units of m/s.
(b) Find the speed at which transverse wave pulses travel in the right section. Answer in units of m/s.
(c) Find the time required for a pulse to travel from one end of the string to the other. Answer in units of s.
Explanation / Answer
a)
v1 =root(T/1)
= root (989/0.00025)
= 1988.97 m/s
b)
v2 = root(T/2)
= root (989/0.00075)
= 1148.33 m/s
c)
t = L/2 (1/v1 +1/v2)
t = 2.4/2 (1/1988.97 + 1/1148.33)
t = 0.00165 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.