You have two capacitors (call them capacitors A and B). Capacitor A has a capaci
ID: 1412530 • Letter: Y
Question
You have two capacitors (call them capacitors A and B). Capacitor A has a capacitance of 2.0 F and capacitor B has a capacitance of 1.0 F. Capacitor B is initially uncharged. Capacitor A is charged by connecting it to a 2.0 V battery. Capacitor A is then disconnected from the battery and connected to Capacitor B (as shown in the figure to the right). What electrical potential energy is stored in the two capacitors after they have been connected together? a. 2.0 J. b. 1.3 J. c. 4.0 J. d. 2.7 J. e. 1.0 J.Explanation / Answer
The charge stored by the capacitor A is
QA = CA V = 2.0 F * 2.0 V = 4.0 C
this is the total charge of the system forms by the two capacitors
QT = 4.0 C
since the capacitors are in parallel their equivalent capactance is
Ceq = CA + CB = 2.0 F + 1.0 F = 3.0 F
hence, the energy of the system is
U = QT2 / ( 2 Ceq )
U = ( 4.0 C )2 / ( 2 * 3.0 F )
U = 2.7 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.