A standard man (70Kg) produces about 1 x 10 4 kJ of heat per day due to metaboli
ID: 1412570 • Letter: A
Question
A standard man (70Kg) produces about 1 x 10 4 kJ of heat per day due to metabolic activity. A) Assume the standard man is an isolated system with the heat capacity of water and estimate the temperature increase in his body in one day. B) In reality the standard manis an open system and the main mechanism of heat loss is evaporation of water. How much water would need to be evaporated per day to maintain a body temperautre of 37C ? The amount of energy needed to evaporate 1 g of waater is 2405 J (latent heat of vaporization).
Explanation / Answer
A.
If heat capacity of body material is Cb
Then temp increase is,
Delta(T) = 10^4*10^3 / m*Cb
= 14280/Cb
B. Water required,
= 10^7/2405 = 4158 gm = 4.16 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.