The resistivity of gold is 2.44 x 10^-8 ohms at a temperature of 20 degrees C. A
ID: 1412965 • Letter: T
Question
The resistivity of gold is 2.44 x 10^-8 ohms at a temperature of 20 degrees C. A gold wire, 0.5 mm in diameter and 44 cm long, carries a current of 380 am. The number of electrons per second passing given cross section of the wire, is closest to: a) 2.8 x 10^14 b) 2.4 x 10^18 c) 1.2 x 10^22 d) 6.3 x 10^15 e) 2.4 x 10^17The resistivity of gold is 2.44 x 10^-8 ohms at a temperature of 20 degrees C. A gold wire, 0.5 mm in diameter and 44 cm long, carries a current of 380 am. The number of electrons per second passing given cross section of the wire, is closest to: a) 2.8 x 10^14 b) 2.4 x 10^18 c) 1.2 x 10^22 d) 6.3 x 10^15 e) 2.4 x 10^17
The resistivity of gold is 2.44 x 10^-8 ohms at a temperature of 20 degrees C. A gold wire, 0.5 mm in diameter and 44 cm long, carries a current of 380 am. The number of electrons per second passing given cross section of the wire, is closest to: a) 2.8 x 10^14 b) 2.4 x 10^18 c) 1.2 x 10^22 d) 6.3 x 10^15 e) 2.4 x 10^17
Explanation / Answer
I = 380 mA
I = 0.38 A
Charge of 1 electron = 1.6 * 10^-19
Let no of electrons passing per second be N.
N * 1.6 * 10^-19 = 0.38
N = 2.4 * 10^18
Correct Option :- (B)
Electron passing per second, Q = 1.6 * 10^-19 * 0.38
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.