Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Tortoise wheel race. The Tortoise: radius = 1.4 m. Moment of Inertia (I) = 0.56

ID: 1413431 • Letter: T

Question

Tortoise wheel race. The Tortoise: radius = 1.4 m. Moment of Inertia (I) = 0.56 kg m^2 Starts at an angular velocity of 2.3 rad/sec CW. The tortoise applies a 1.2 N forward force on the wheel at the very outside of the wheel. Find the Torque then use that torque to find the angular acceleration of the wheel. If the Tortoise finishes the race in 8.4 seconds then by what angular distance has the wheel rotated (in radians) AND what is the linear distance traveled? What will the final angular velocity of the Tortoise be (please do not give the average angular velocity)? Use this velocity to find the final angular momentum of the Tortoise. Please answer both parts. A large sticky object of mass 2.3 kg sticks itself to the edge of the wheel. If the sticky object was traveling with a linear velocity of 42 m/s forward when it adhered to the wheel (find the effective angular velocity) then what will the new angular velocity of the wheel be after the object sticks to it?

Explanation / Answer

a) torque = r*f = 1.4*1.2 = 1.68 Nm

angular acceleration = torque/moment of inertia = 1.68/0.56 = 3 rad/s^2

b) theta = w0t+1/2alpha*t^2 = 19.32+105.84 = 125.16 rad

linear distance = 1.4*125.16 = 175.2

c) torque = L*w

w = w0+alpha*t = 2.3+25.2 = 27.5 rad/sec

L = 1.68/27.5 = 0.061 Ns

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote