Calculation of the Mass of the Earth: Mass of the Earth M = aR^2/G; R = Radius o
ID: 1413440 • Letter: C
Question
Calculation of the Mass of the Earth: Mass of the Earth M = aR^2/G; R = Radius of the Earth = 6.378 Times 10^6 m G = Gravitational Constant =6.67 Times 10^-11 m^3/kg s^2 Experimental value of the Mass of the Earth using Light Object = Experimental Value Mass of the Earth using Heavy Object = Actual Value of the Mass of the Earth = 6. 0 Times 10^24 kg. Percentage Error using the Mass of the Earth using the Light Object: Actual - Experimental/Actual Times 100 Percentage Error using the Mass of the Earth using the Heavy Object: Actual - Experimental/Actual x100 Explanation of your result and assumptions:Explanation / Answer
Using newton's law of gravity, we have
F = G M m / r2
According to newton's second law of motion, we have
F = m a
From an above two equations, we get
G M m / r2 = m a
G M / r2 = a
where, G = universal gravitational constant = 6.67 x 10-11 Nm2/kg2
M = mass of the Earth = ?
r = radius of the Earth = 6.4 x 106 m
a = acceleration due to gravity = 9.8 m/s2
then, we have
M = a r2 / G
M = (9.8 m/s2) (6.4 x 106 m)2 / (6.67 x 10-11 Nm2/kg2)
M = (401.4 x 1012 m3/s2) / (6.67 x 10-11 Nm2/kg2)
M = 60.1 x 1023 kg
M = 6 x 1024 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.