During a tennis match, a player serves the ball at 24.3 m/s, with the center of
ID: 1413458 • Letter: D
Question
During a tennis match, a player serves the ball at 24.3 m/s, with the center of the ball leaving the racquet horizontally 2.31 m above the court surface. The net is 12.0 m away and 0.900 m high. When the ball reaches the net, (a) what is the distance between the center of the ball and the top of the net? (b) Suppose that, instead, the ball is served as before but now it leaves the racquet at 5.00° below the horizontal. When the ball reaches the net, what now is the distance between the center of the ball and the top of the net? Enter a positive number if the ball clears the net. If the ball does not clear the net, your answer should be a negative number.
Explanation / Answer
a)
Consider the motion in horizontal direction
Vox = initial velocity = 24.3 m/s
X = displacement in horizontal direction = 12 m
t = time taken
using the equation
t = X/Vox = 12 /24.3 = 0.494 sec
consider the motion in vertical direction
Voy = initial velocity = 0 m/s
Y = displacement
a = acceleration = 9.8
using the equation
Y = Voy t + (0.5) a t2
Y = 0 (0.494) + (0.5) ( 9.8) (0.494)2
Y = 1.2 m
ball position relative to floor = 2.31 - 1.2 = 1.11 m
distance between top of net and ball = 1.11 - 0.9 = 0.21 m
b)
Consider the motion in horizontal direction
Vox = initial velocity = 24.3 cos5 = 24.2 m/s
X = displacement in horizontal direction = 12 m
t = time taken
using the equation
t = X/Vox = 12 /24.2 = 0.496 sec
consider the motion in vertical direction
Voy = initial velocity = 24.3 Sin5 = 2.12 m/s
Y = displacement
a = acceleration = 9.8
using the equation
Y = Voy t + (0.5) a t2
Y = (2.12) (0.494) + (0.5) ( 9.8) (0.494)2
Y = 2.24 m
ball position relative to floor = 2.31 - 2.24 = 0.07 m
distance between top of net and ball = 0.07 - 0.90 = - 0.83 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.