Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Calculate the dynamic pressure of a gas with density of rho = 0.6 kg/m^3, which

ID: 1413497 • Letter: C

Question

Calculate the dynamic pressure of a gas with density of rho = 0.6 kg/m^3, which flows through the pipeline with diameter of d = 300mm The volumetric flow rate is V = 0.5 m^3/s. Calculate the velocity of the air flow within a pipeline with diameter of d = 200mm when the static pressure is rho = 700 Pa, the total pressure is p_t = 1200 Pa. The density of the air is is rho = 1.195 kg/m^3. Calculate the velocity of air with V_0= 2000 um^3/h. Calculate the dynamic pressure if the temperature is t = 400 degree C, pressure is p = 3 bar The density of air in standard conditions is rho = 1.29 kg/m^3. tank with volume of V = 0.6 m^3 is inflated with compressed air with the pressure of p_m = 0.4 MPa and the temperature of 27 degree C. Calculate the amount of air within the tank using kg, kmol, and um^3 units. The ambient pressure is p_0 = 1 bar. The weight of a container filled with nitrogen decreased for 3 kg as a consequence of releasing some amount of gas into the ambient with temperature of T=300K. The pressure drop detected on the manometer after the temperature equaled with ambient temperature is Delta p = 0.4 MPa. Calculate the volume of the tank. The water brake was used for determine the power of an engine. The water flux flowing through the brake ism = 6 kg/s. The water temperature at the brakes inlet is t_1 = 20 degree C, the temperature at the brake outlet is t_2 = 50 degree C. Assuming that heat loss in the brake is 10% of the engine power calculate the effective power of the engine. Calculate the absolute, technical and effective power of a process performed by a gas within a cylinder when the relationship pV = 4 middot 10^4 is valid. Known are: the initial pressure p_1 = 1,0 MPa, the final pressure is p_2 = 0.1 MPa, the ambient pressure is p_0 = 950 hPa. Calculate the power of ideal piston engine with swept volume of V_2 = 0.04m^3 in which the gas decompresses from p_1 = 0.9 MPa to p_2 = 0.1 MPa. The cylinder is filled when the piston travels I = 20% of swept distance. The process of a gas within the engine can be expressed with rectilinear relationship of p(V). The frequency of engine rotation is omega = 20s^-1.

Explanation / Answer

1) Dynamic pressure of gas =   3.356 Pa

2) Velocity of air   =   42.672 m/sec

3)    Velocity of air   =   54.234 m/sec

      Dynamic pressure = 32.176 Pa

4)   Amount of air   =   3.356 kg

5)    Volume of tank =   2683.561 m3

6) effective power of engine   =   3278.34 W

7)   Absolute power = 567.23 W

       Technical power = 783.32 W

     Effective power =   478.37 W

8) Power of ideal piston engine   = 1582.345 W

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote