Question: A baseball is hit at ground level. The ball is observed to reach its m
ID: 1413505 • Letter: Q
Question
Question: A baseball is hit at ground level. The ball is observed to reach its maximum height above ground level 3.0 s after being hit. And 2.5 s after reaching this maximum height, the ball is observed to barely clear a fence that is 320 ft from where it was hit. If the ground is level, what horizontal distance beyond the fence will the ball strike the ground?
Answer: 29 ft
Explanation:
S = (initial velocity)(t) + (1/2)(a)(t^2)
320 = (initial velocity)(5.5) + (1/2)(0)(t^2)
320 = (initial velocity)(5.5)
initial velocity = 58.18
S = (58.18)(0.5) = 29.09
Can someone explain why the acceleration is 0 in this case??
Explanation / Answer
here
given t = 3 + 2.5 = 5.5 sec
S = u X (t) + (1/2) X (a) X (t2)
320 = u X (5.5) + (1/2) X (0) X (t2)
320 = u X (5.5)
u = 320 / 5.5
u = 58.18 ft/s
s = u X t
s = 58.18 X 0.5
s = 29.09 ft
here in this it reaches to the maximum height
and
horizontal distance the accelearation is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.