A baseball is hit so that it travels straight upward after being struck by the b
ID: 1413783 • Letter: A
Question
A baseball is hit so that it travels straight upward after being struck by the bat, A fan observes that it takes 3.00s to the ball reach its maximum height. Find (a) the ball's initial velocity and (b) the height it reaches. A stone is thrown from the top of a building upward at an angle of 30.0degree to the horizontal with an initial speed of 20.0 m/s as shown in Figure 4.13. The height from which the stone is thrown is 45.0 m above the ground A long jumper leaves the ground at an angle of 20.0degree above the horizontal and at a speed of 11.0 m/s. How far and how high does he go?Explanation / Answer
5)
time to reach maximum height , t = 3 s
a) Using firsr equation of motion
initial velocity = g * t
initial velocity = 9.8 * 3
initial velocity = 29.4 m/s
b) let the height is h
h = 0.5 * g * t^2
h = 0.5 * 9.8 * 3^2
h= 44.1 m
the maximum height is 44.1 m
6) unknown not given
7)
theta = 20 degree
v= 11 m/s
height = v^2 * sin^2(theta)/(2 * g)
height = (11 * sin(20))^2/(2 * 9.8)
height = 0.722 m
distance far away =v^2 * sin(2 * theta)/(g)
distance far away = 11^2 * sin(2 * 20)/9.8
distance far away = 7.94 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.