Suppose the electric field strength near the surface of a conductor is E=10 N/C.
ID: 1413862 • Letter: S
Question
Suppose the electric field strength near the surface of a conductor is E=10 N/C. If the total charge on the conductor is 100C, what is the surface area of the conductor? The units on all answers are m2.
The electric potential on the surface of a conductor (in static equilibrium) is 5V. What are the electric field strength and electric potential in the interior of the conductor, respectively?
0 N/C, 5V
0 N/C, 0V
3 N/C, 2V
5 N/C, 0V
5 N/C, 5V
5/o
20/o
42/o
10/o
1/o
a.0 N/C, 5V
b.0 N/C, 0V
c.3 N/C, 2V
d.5 N/C, 0V
e.5 N/C, 5V
Explanation / Answer
1. phi = electric flux = E.A = Q/e0
A = Q/(e0*E)
A = 100/(10*eo)
A = 10/e0
2.
Electric field inside a surface of conductor = 0 N/C
electric potential just inside will be same as the the potential on surface.
Correct option will be A.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.