One night, Jack decides to confess his love to Lucy, so he goes to her house lat
ID: 1414064 • Letter: O
Question
One night, Jack decides to confess his love to Lucy, so he goes to her house late at night and throws a small rock at her window to get her attention. He is standing 4 meters horizontally from the side of her house and throws the rock with a speed of 14 m/s at a 65 degree angle above the horizontal. Neglecting air resistance, how high above Jack does the rock hit the side of Lucy's house? One night, Jack decides to confess his love to Lucy, so he goes to her house late at night and throws a small rock at her window to get her attention. He is standing 4 meters horizontally from the side of her house and throws the rock with a speed of 14 m/s at a 65 degree angle above the horizontal. Neglecting air resistance, how high above Jack does the rock hit the side of Lucy's house?Explanation / Answer
Ans : The vertical height is
y(t)=17*sin(70)*t-.5*g*t^2
using the vertical velocity equation
vy(t)=17*sin(70)-g*t
when the projectile reaches apogee
vy(t)=0
t=17*sin(70)/g
plug that inot y(t) to get
y(apogee)=.5*17^2*sin^2(70)/g = 13.05 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.