You have____kg of water at 273.2500k. The specific heat of water is 4186 J/Kkg.
ID: 1414252 • Letter: Y
Question
You have____kg of water at 273.2500k. The specific heat of water is 4186 J/Kkg. How much heat(in joules)must be removed from the water to cool it all down to 273.1500K? Water has a latent heat of fusion of 333 kJ/kg. You have___g of ice at273.1500K. How much heat (in Joules) does it take to melt all that ice? Show me how you find how much ice (in grams) is unmelted when the water and the ice combine. You must show your work. This problem is your opportunity to show me the physics concepts you know, take advantage of it, and include units.Explanation / Answer
25)
heat to be removed Q1 = mwater*C*dt = 60*4186*(273.25-273.15) = 25116 J
(b)
heat required Q2 = mice*L = 0.08*333*10^3 = 26640 J
(c)
heat required to melt the ice is greater then the heat requred to cool the water
all the ice will not melt.eater and ice are equilibrium at 273.15 K
amount of ice remainig = m
haet removed = heat gained
mwater*Cw*dt1 = (mice-m)*L
mwater*Cw*dt1 = mice*L - mL
Q1 = Q2 - m*L
25116 = 26640 - (m*333*10^3)
m = 4.6 grams of ice
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.