A 3.10 kg penguin runs onto a huge sheet of frictionless Antarctic ice. At t=0 i
ID: 1414633 • Letter: A
Question
A 3.10 kg penguin runs onto a huge sheet of frictionless Antarctic ice. At t=0 it is at x=0 and y=0 with an initial velocity of 0.45 m/s along the positive x-axis. It slides while being pushed by the wind with a force of 0.45 N directed along the positive y-axis. Calculate the magnitude of the penguin's velocity at t = 8.72 s. Answer:_______Two forces F_1 and F_2 are acting on a mass M=4kg. The force F_1 = 11i + 5j + 4k, in N. The acceleration of the mass is given by a = 3i + 7j + 2k, in m/s^2. Calculate the magnitude of F_2. Answer:__________Explanation / Answer
2.
Assuming the x and y axes are both parallel to the ice,
t = 8.72 sec
Vx = .45 m/s (constant)
Vy = a*t = (f/m)*t = (.45/3.10)*8.72 = 1.2658 m/s
= arctan Vy/Vx = arctan(1.2658/.45) = 70.43° CCW from x
V = (.45²+1.2658²) = 1.34341 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.