A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so th
ID: 1414765 • Letter: A
Question
A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so that its distance from the light is given by x(t) = bt^2 - ct^3, where b = 3.00 m/s^2 and c = 0.130 m/S^3. Calculate the average velocity of the car for the time interval t = 0 to t = 10.0 S. Calculate the instantaneous velocity of the car at t = 0. Calculate the instantaneous velocity of the car at t = 5.00 s. Calculate the instantaneous velocity of the car at t = 10.0 S. How long after starting from rest is the car again at rest?Explanation / Answer
Here,
x = b * t^2 - ct^3
x = 3 t^2 - 0.130 * t^3
part A) for the average velocity
average velocity = (x(10) - x(0))/10
average velocity = (3 * 10^2 - 0.130 * 10^3)/10
average velocity = 17 m/s
part B)
velocity , v = dx/dt
v = d/dt(3 t^2 - 0.130 * t^3)
v = 6 * t - 0.390 * t^2
at t = 0 s
v = 0 m/s
the instantenous velocity at t = 0 s is 0 m/s
part C)
at t = 5 s
v = 6 * t - 0.390 * t^2
v = 6 * 5 - 0.390 * 5^2
v = 20.25 m/s
the instantenous velocity at t = 5 s is 20.25 m/s
part D)
at t = 10 s
v = 6 * t - 0.390 * t^2
v = 6 * 10 - 0.390 * 10^2
v = 21 m/s
the instantenous velocity at t = 5 s is 21 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.