A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to t
ID: 1414776 • Letter: A
Question
A consumer upset with the latest trend of postal rate increases has decided to try to send letters by balloon even though they may not reach their intended destination. A 6.00 times 10^4 cm^3 gas-filled balloon will provide enough lift for a 40.0 g package to be accelerated upward at a rate of 2.65 m/s^2. For these circumstances, calculate the density of the gas the consumer fills the balloon with. The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s^2 and the density of air is p_air = 1.16 kg/m^3. Neglect the mass of the balloon material and the volume of the package. rho =Explanation / Answer
here,
v1 = 6 *10^4 cm^3
m = 40 gm = 0.040 Kg
a = 2.65 m/s^2
let the density of gas inside the ballon is p
pa = 1.16 Kg/m^3
Balancing the forces
m * g = V * g * (pa - p)
0.040 * 9.8 = 6 *10^4 * 1 *10^-6 * 9.8 * (1.16 - p)
solving for p
p = 0.4933 Kg/m^3
the density of gas inside the balloon is 0.4933 Kg/m^3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.