Calculate the force needed to bring a 790–kg car to rest from a speed of 79.0 km
ID: 1415081 • Letter: C
Question
Calculate the force needed to bring a 790–kg car to rest from a speed of 79.0 km/h in a distance of 114 m (a fairly typical distance for a non-panic stop). I have the force = -1.67 x 103 N.
Suppose instead the car hits a concrete abutment at full speed and is brought to a stop in 1.70 m. Calculate the force exerted on the car and compare it with the force found in part (a).
Force = ?
Ratio = ?
I just need the second question answered to find the force and ratio. Not sure how to. I continue to get 11143 N and 67.1 and it is incorrect.
Explanation / Answer
(a) ans
mass m=790 kg
finial speed v=0
initial speed u=79 km/h=79*5/18=21.94 m/s
distance S=114 m
this concept belongs to laws of motion
according to newtron second law
F1=ma=m[v^2-u^2]/2s
=790*[0-21.94^2]/2*114
=-790*481.4/228
=-1.67*10^3 N
(b) ans
distance s=1.7
force F2=m[v^2-u^2]/2s
=790*[0-21.94^2]/2*1.7
=-790*481.4/2*1.7
=-111846.25 N
now the ratio of two force =F2/F1=111846.25/1670=66.97 N
therefore the ratio is =66.97 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.