You are designing a spring-ramp system that will \"catch\" boxes sliding down a
ID: 1415308 • Letter: Y
Question
You are designing a spring-ramp system that will "catch" boxes sliding down a ramp, bringing them to a slop by compressing a spring Assume the ramp has a length I. - 6.0 meters, and makes an angle of 25.0 degrees with respect to the horizontal. If a box has weight mg = 1500 N, and initially hits the spring with a speed of v_o = 2.0 m/s, what is the necessary force-constant k of the spring in order to bring the box to a stop after compressing the spring by exactly x = 0.5 meters? (You can assume the frictional fou r is f_s = 550 N and stays constant over the entire length L of the ramp.)Explanation / Answer
Here, loss in kinetic energy = work done by spring + work done by frictional force
=> 1/2 * 153.061 * 2 * 2 = 1/2 * k * 0.5 * 0.5 + 550 * 0.5
=> k = 249 N/m
=> force constant of spring = 249 N/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.