A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edg
ID: 1415441 • Letter: A
Question
A cliff diver positions herself on a cliff that angles downwards towards the edge. The length of the top of the cliff is 45.0 m and the angle of the cliff is = 21.0° below the horizontal. The cliff diver runs towards the edge of the cliff with a constant speed, and reaches the edge of the cliff in a time of 6.10 s. After running straight off the edge of the cliff (without jumping up), the diver falls h = 24.0 m before hitting the water.
(a) After leaving the edge of the cliff, how much time does the diver take to get to the water?
(b) How far horizontally does the diver travel from the cliff face before hitting the water?
Explanation / Answer
Vo = velocity of diving = 45 / 6.10 = 7.4 m/s
Along the vertical direction :
Voy = initial velocity = Vo Sin21 = 7.4 Sin21 = 2.65 m/s
Y = vertical displacement = 24 m
t = time
a = acceleration = 9.8 m/s2
Using the equation
Y = Voy t + (0.5) a t2
24 = 2.65 t + (0.5) (9.8) t2
t = 1.96 sec
b)
X = Vox t = 7.4 Cos21 (1.96) = 13.54 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.