Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

c=3x108 m/sec . speed of light e=1.6×10-19C-elementary charge Ho=4×10-7Tm/A -Per

ID: 1415576 • Letter: C

Question

c=3x108 m/sec . speed of light e=1.6×10-19C-elementary charge Ho=4×10-7Tm/A -Permeability of the free space E,-8.85 × 10-12C2/(Nm*) -Permittivity of the free space k(kilo)= 103 M(mega )=106 G(giga)=109 m(mili )=10-3 (micro)=10-6 n(nano)=10-9 1. A transformer has 150 turns on the primary and 20 turns on the secondary. 100 V and 10 Amps in the primary coil will be changed to A. 13.3 V and 1.33 A B. 13.3 V and 10 A C. 13.3 V and 75 A D. 750 V and 1.33 A E. 750 V and 75 A 2. The time constant of a RL circuit is 100 sec. If the resistance is 200 , what is the value of the inductance in the circuit? A. 20.0 mH B. 22.5 mlH C. 31.7 mH D. 49.3 mH E. 317 mH 3. A RLC series circuit is driven by a sinusoidal voltage source with a frequency f. Which statement is TRUE? A. At resonance, X>Xe and the current lags the voltage B. The resonance frequency fdepends on R, L, and C. C. At resonance, the impedance of the circuit is the largest. D. At resonance, the current through the circuit is the largest. E. There are several possible resonance frequencies.

Explanation / Answer

1 ans

Np=150 ,Ns=20 Vp=100 v Ip=10 A

this concept belongs to the alternating current

Vp/vs=Np/Ns

100/vs=150/20

Vs=13.33 V

the current

Ip/Is=Ns/Np

10/Is=20/150

Is=1500/20=75 A

the correct option is C

2 ans

time constant =100*10^-6 sec

resistance R=200 ohms

3 ans

the XL>Xc as the current lags the voltage

so the correct option is A

4 ans

dI/dt=3 A/s

emf e=4.5 *10^-3 V

the inductance L=e/(di/dt)=4.5*10^-3/3=1.5*10^-3 H

the correct option is B

5 ans

resistance R1=10 ohms

frequency f1=1000 Hz

frequency f2=100

we know the relation b/w resistance and frquency

R1/R2=f1/f2

10/R2=1000/100

R2=1 oms

the correct option isC

6 ans

the resistance R=100 ohms

inductance L=20*10^-3H

resonant frquency f=1 kHz

the resonant frequency f=1/2*pi*[LC]^1/2

1000=1/2*3.14[20*10^-3 C]^1/2

[20*10^-3*C]^1/2=1.6*10^-4

20*10^3*C=2.56*10^-8

C=0.128*10^-5 F

the correct option is A

7 ans

inductance L=900**10^-3 H

frequency f=25 hz

impedance Z=400

therefore the impedance Z=[R^2+w^2L^2]^1/2

400^2=R^2+(2*3.14*25*900*10^-3)^2

16*10^4=R^2+19965.7

160000-19965.7=R^2

the resistance R=374.2 ohms

the correct option is C

8 ans

the potential energy is directly proportional to the inductance ,inversely proportional to the current

so increasing the inductance by a factor 5 reduceing the current by a factor 5

so the correct option is C

9 ans

capacitance C=5*10^-6 F

e.m.f E=100 v

inductance =0.5 *10^-3 H

now we the angular frequency w=1/[LC]^1/2

=1/[0.5*10^-3*5*10^-6]^1/2

=2*10^4 rad/s

the p.d across the C=>vc=I(1/wc)

100=I(1/2*10^4*5*10^-6))

I=10 A

the correct option is D

10 ans

inductance L=40 mH

resistance R=2 ohms

emfE=20 V

the circuit current I=E/R[1-e^-1]

=[20/2]*0.632 =6.32 A

the correct option is A

11 ans

the resistance R=4 ohms

the capacitive reactance Xc=7 ohms

the inductance reactance XL=8 ohms

the phase shift = tan^-1{[XL-Xc]/R}

=tan^-1{[8-7]/4}

=14°

the correct option is E

12 ans

power P=150 W

voltage V=75

basing on joules law=>power=vI

150=75i

i=2 A

the corret option D

13 ans

voltage V=12 v

frequency f=60 Hz

angular frequency w=2*3.14*60=376.8 rad/s

Irms=2.4 A

the current I=3.4 A

basing on alternating current =>V=IXL

12=3.4*376.8*L

L=9.4 mH

the correct option is D

14 ans

15 ans

the refractive index of water n=1.33

the criital angle i=sin^-1[1/n]=sin^-1[1/1.33]=45.12°

the correct option is B

16 ans

basing depresion of prism

yellow

the correct option is C

17 ans

thickness x-1 cm

time t=0.05*10^-9 sec

basing on the light =>time =xµ/c

   0.05*10^-9*3*10^8=1*10^-2*µ

µ=1.5

the correct option is E

18 ans

refractive index µ=1.75

incident angle i=30

the refractive index = sini/sinr

1.75=sin 30/sin r

r=16.6°

the correct option is A

19 ans

wavelength =594 nm

distance from slit to screen D=0.8 m

position of the fringes Y=1.9*10^-2 m

therefore the distance b/w the slits =>d=D(wavelength)/y

=0.8*594*10^-9/1.9*10^-2=250.1*10-7 =0.02501 mm

20 ans

basing on the double reflection of the glass option D is correct

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote