We can define the \"coefficient of restitution\" as the ratio of an object\'s ou
ID: 1415682 • Letter: W
Question
We can define the "coefficient of restitution" as the ratio of an object's outgoing speed to its incoming speed, when the object collides with an unloving and rigid surface such as a wall. If a baseball has a coefficient of restitution equal tg07fl what fraction of the baseball's kinetic energy is it hits a wall and rebounds in a perfectly elastic collision? 58% 48% 20% An airplane experiences turbulence and briefly falls some distance downward in the sky. In doing so, ft noses 800 ty of gravitational potential energy. If we do not ignore air resistance, how mu Ch kinetic energy did the plane gain? exactly 800 kJ y (Comoro than 800 kJ Two asteroids of the same mass move along the same path toward each other. The first asteroid is moving with speed v. After the collision, they stick together and move with speed the direction the first asteroid initially had. What was the second asteroid's speed before the collisionExplanation / Answer
15.)
kinetic energy is given by
KE = (1/2)mv^2
object's outgoing speed / object's incoming speed = 0.72
object's outgoing speed = 0.72*object's incoming speed
Lost Kinetic Energy = (1/2)mv1^2 - (1/2)mv2^2 = (1/2)m(1*v)^2 - (1/2)m(0.72*v)^2
Lost Kinetic Energy = 0.48*(1/2)mv^2
16.)
we do not ignore air resistance. so
lost potential energy = kinetic energy gain + energy in air resistance
so kinetic energy gain = lost potential energy - energy in air resistance
kinetic energy gain should be less than 800 kJ
17.)
conservation of momentum
mv - mv1 = (m + m)*0.1*v
mv - mv1 = 0.2*mv
0.8mv = mv1
v1 = 0.8*v [Answer]
18.)
using equation
v^2 = u^2 + 2*a*D
v = final velocity, u = initial velocity, D = Distance, a = acceleration
here v = 0
u^2 = -2*a*D
D is proportional to square of initial veleocity(u).
now u is doubled so D will be four times.
19.)
At the time of ball released, ball speed is zero so force is zero because force is proportional to square of speed.
forces on the ball
F = mg - f {here f is force which depend on speed}
at the time of ball released, f = 0
F = mg
acceleration is g. so maximum acceleration is g at the time of release.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.