During a certain time interval, the angular position of a swinging door is descr
ID: 1415928 • Letter: D
Question
During a certain time interval, the angular position of a swinging door is described by theta = 4.99 + 9.4t + 1.91 t^2, where theta is in radians and t is in seconds. Determine the angular position, angular speed, and angular acceleration of the door at the following times. t = 0 theta = omega = alpha = t = 2.93 s theta = omega = alpha = An electric motor rotating a workshop grinding wheel at 1.16 times 10^2 rev/min is switched off. Assume the wheel has a constant negative angular acceleration of magnitude 1.94 rad/s^2. How long does it take the grinding wheel to stop? Note that the time required for the wheel to stop is the same as the time for the wheel to start from rest and reach the given angular speed with the same magnitude angular acceleration. s Through how many radians has the wheel turned during the time interval found in part (a)? radExplanation / Answer
given
= 4.99 + 9.4t + 1.91t2
t= 0
= 4.99
w= d/dt = 9.4 + 3.82 t
t= 0
w = 9.4 rad/s
dw/dt = = 3.82 rad/s^2
when t = 2.93 s
= 4.99 + 9.4(2.93) + 1.91(2.93)2 = 48.92 rad
w = d/dt = 9.4 + 3.82 t = 9.4 + 3.82 ( 2.93) = 20.59 rad/s
dw/dt = = 3.82 rad/s^2
-------------------------------------------------------------------------------------------------
(2)
w = 116 ( 2 pi/60) = 12.14 rad/s
t = w2- w1/ alpha =0- 12.14/-1.94 = 6.25 s
= 1t + (1/2)t^2
= 12.14(6.25) - 1/2 ( 1.94) ( 6.25)^2 = 37.88 rad
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.