High-speed photos of a 190 g flea jumping vertically show that the jump lasts 1.
ID: 1416231 • Letter: H
Question
High-speed photos of a 190 g flea jumping vertically show that the jump lasts 1.3 ms and involves an average vertical acceleration of 110 g .
What average force does the ground exert on the flea during its jump?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What impulse does the ground exert on the flea during its jump?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
What's the change in the flea's momentum during its jump?Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
mass of flea, m=190*10^-6 g = 190*10^-9 kg
time laps, t=1.3*10^-3 sec
acceleration, a=110*g = 110*9.8=1078 m/sec^2
1)
force, F=m*a
=190*10^-9*1078
=2.05*10^-4 N
2)
impulse, J=F*t
J=(2.05*10^-4*1.3*10^-3)
J=2.66*10^-7 N.sec
3)
change in momentum dP=J
dp=2.66*10^-7 N.sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.