With 140.0 A, the students found t and v for proicc tiles having different m Pas
ID: 1416383 • Letter: W
Question
With 140.0 A, the students found t and v for proicc tiles having different m Passage Ill A railgun is a device that uses electrical energy to launch projectiles. tiles having different masses, mp (see Table 2). Some students constructed a railgun from a U-shaped piece of metal and an electrical power supply (see Figure I). detector (m) (sec) (m/sec) (sec) (m/sec) (sec) (m/sec) 0.100 0.100 2.00 0.141 1.41 0.173 1.15 0.200 0.141 2.83 0.2002.00 0.245 1.63 0.300| 0. 1731 3.46 0.245| 2.45 0.300| 2.00 0.400 0.200 4.00 0.283 2.83 0.346 2.31 Each projectile was metallic. Together, the U-shaped metal, the power supply, and the projectile formed an electrical circuit. The railgun lay entirely within a magnetic field with a strength of 0.5 tesla, so that when an electrical cur- rent flowed in the circuit, the magnetic field and the cur rent combined to produce an releetromotive orce that propelled the projectile along the rails. 13, If an additional trial had been conducted in Study 2 with mp 25 g, how long would it most likely have taken the projectile to reachx0.400 m? A. Less than 0.200 sec B. Between 0.200 sec and 0.283 sec C. Between 0.283 sec and 0.346 sec D. Greater than 0.346 sec In each trial of the following studies, the projectile was launched from Position P (x = 0.000 m) at time O = 0.000 sec. Detectors were positioned at x = 0.100 m. 0.200 m, 0.300 m, and 0.400 m along the projectile's path. When the projectile passed a detector, the detector signaled a computer, which determined the time, t, of the projec 14. Based on the information given, which of the follow tile's passage and the projectile's speed, v ing statements best explains the choice of the type of material used to construct the rails and the projectile? F. This type of material has a low density G. This type of material has a high density H. This type of material is a good electrical insulator. J. This type of material is a good electrical conductor. Using a particular projectile, the students found r and v for various electrical currents, I, in amps (A) (see Table 1). 15. In Study 1, for 1= 120.0 A, how long did it take the projectile to travel from x 0.100 m tox = 0.200 m? Table 1 40.0 A | 1-80.0 A l /s 120.0 A (m) (sec) (m/sec)| (sec) (m/sec) (sec) (m/sec) 16. Based on the results of Study 1 and Study 2, the mass of the projectile used in Study 1 was most likely 0.100 0.100 2.00 0.071 2.83 0.058 3.46 0.200 0.141 2.83 0.100 4.00 0.082 4.90 0.300 0.173 3.46 0.122 4.900.100 6.00 0.400 0.200 4.00 0.141 5.66 0.115 6.93Explanation / Answer
13) C because for 20g it is 0.283 s and for 30g it is 0.346s. So for 25g it should be between them
14)J because 40A is very large current
15)B
t=0.82-0.58 =0.24s
16) F ) 10g
Because t=0.100s and v=2m/s are common readings in both study and they correspond to 10g and 40A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.