The bolts on the cylinder head of an engine require tightening to a torque of 68
ID: 1416436 • Letter: T
Question
The bolts on the cylinder head of an engine require tightening to a torque of 68 mN .(Figure 1)
Part A
If a wrench is 28 cm long, what force perpendicular to the wrench must the mechanic exert at its end?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
243N
Part B
If the six-sided bolt head is 15 mm in diameter, estimate the force applied near each of the six points by a socket wrench.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
( For part B i keep getting 1511.1N but it's wrong)
Explanation / Answer
A) T = F*r
68*10-3 = F*0.28
F = 0.2428 N
B) T = 6*F*r
68*10-3 = 6*F*(15/2)*10-3
F = 1.511 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.