Suppose there is a uniform electric field pointing in the positive xx-direction
ID: 1417141 • Letter: S
Question
Suppose there is a uniform electric field pointing in the positive xx-direction with a magnitude of 5.00 V/m. The electric potential is measured to be 50.00 V at the position xx = 10.00 m. Fill in the table with the electric potential at the positions listed in the table.
(Only enter the numerical value. Do not enter the units, which are already indicated.)
Electric Potential [V]
Position [m] ?20.00?20.00 0.000.00 +10.00+10.00 +11.00+11.00 +99.00+99.00Electric Potential [V]
Solve these, also would the equation in the picture below be the one I need to use for this?
Explanation / Answer
The electric potential is V = E * d
at -20 V = 5 * -20 = -100 V
at 0 V = 5 * 0 = 0 V
at +10 V = 5 * 10 = 50 V
at +11, V = 5 * 11 = 55 V
at +99 , V = 5 * 99 = 495 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.