1.Suppose there is a non-uniform electric field and you measure the electric pot
ID: 1417152 • Letter: 1
Question
1.Suppose there is a non-uniform electric field and you measure the electric potential at two different locations along the z-axis. The first location has a position value z1=0.25 cm and an electric potential value V1=36 V. The second location has a position value z2=0.55 cm and an electric potential value V2=15 V.
Which direction is the average electric field z-component pointing? (Explain why it would be in that direction)
A. ?z-direction
B. +z-direction
Between the locations measured, where does the electric field zz-component have the calculated value?
A.Somewhere between the measured locations.
B.At both measured locations.
C.Everywhere between the measured locations, including them.
D.At location z2.
E.Everywhere between the measured locations, but not at them.
F.At location z1.
Explanation / Answer
given
z1 = 0.25 cm
V1 = 36 V,
E = - dV/ dz
E1 =- 36/0.25
=-146 V/cm
z2 = 0.55 cm
V2 = 15 V
E2 = -15/.55
= -27.27 V/cm
Average electric field
E= (E1+E2)/2 = -146-27.27 /2
=- 86,5 V/cm along negative z-axis
The electric field z-component have the calculated value only at the measured locations.v
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.