A girl drops a rock from the edge of a cliff and observes that it strikes the bo
ID: 1417368 • Letter: A
Question
A girl drops a rock from the edge of a cliff and observes that it strikes the bottom 6.00 s later. How high is the cliff? A ball thrown vertically upward has an upward velocity of 8.00 m/s at a point 20.0 m above where it was thrown. How long does the ball take to reach that point? And what maximum height the ball can reach? The brakes are applied to a car traveling on a dry, level highway. A typical value for the magnitude of the car's acceleration is 2.50 m/s^2. If the car's initial speed is 60.0 m/s, how far does it travel, starting from the moment the brakes are applied?Explanation / Answer
3. S = ut + 0.5g*t^2
=> 20 = 0 + 0.5 * 10 * 36
S = 180m
4. v^2 - u^2 = -2gS
=> 64 - u^2 = -2 * 10 * 20
u = sqrt(464) = 21.54m/s
t = (v-u)/-g
t = (8-21.54)/10 = 1.354 sec
max height attained when v = 0
=> -464 = -2 * 10 * S
S = 23.2m
5.
v^2 - u^2 = -2aS
=>-3600 = -2 * 2.5 * S
=> S = 720m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.