The outer edge of the grooved area of a long-playing record is at a radial dista
ID: 1417545 • Letter: T
Question
The outer edge of the grooved area of a long-playing record is at a radial distance 37 cm from the center; the inner edge is at a radial distance of 18 cm. The record rotates at 3.5 rev/min. The needle of the pick-up arm takes 1.5 minutes to move uniformly from the outer edge to the inner edge. What is the radial speed of the needle? m/s What is the speed of the outer edge relative to the needle? m/s What is the speed of the inner edge relative to the needle? m/s Suppose the phonograph is turned off, and the record uniformly and stops rotating after 10 s. What is the angular acceleration? rad/s^2Explanation / Answer
a) radial speed = speed along the radius = d / t = (0.37-0.18)m / 1.5*60s = 0.00211 m/s
b) w = 3.5*2pi rad / 60s = 0.367 rad/s
So,
Outer edge speed is v = r*w = 0.37m * 0.367 rad/s = 0.1358 m/s
c) Inner edge speed is v = r*w = 0.18m * 0.367 rad/s = 0.0661 m/s
d) accel = dw / dt = 0.367 rad/s / 10s = 0.0367 rad/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.