An astronaut (145 kg including space suit) is on a space capsule (1600 kg). The
ID: 1417618 • Letter: A
Question
An astronaut (145 kg including space suit) is on a space capsule (1600 kg). The astronaut pushes off using her hands and acquires a speed of 2.75 m/s. (Use the frame of reference as that of the capsule before the push-off.) Draw two labeled diagrams (include coordinate system) - one before and one after the push-off. Determine the velocity of the space capsule after the push-off. If the push lasts 0.350 s, determine the average force that the astronaut exerted on the capsule. Determine the kinetic energy of the astronaut after the push-off. Determine the impulse on the astronaut.Explanation / Answer
(b)
By conservation of momentum m * v = M *V
V = v * m / M = 145 kg / 1600 kg * 2.75 m/s = 0.249 m/s
(c)
F * t = p
here p(momentum) = m * v = M * V
F = 145 kg ( 2.75 m/s - 0)/0.350 s = 1139.28 N
(d)
K = 1/2 m v^2 = 1/2 * 145 * ( 2.75)^2 = 548.28 J
(e)
Impulse = del P = 145 ( 2.75 - 0) =398.75 N s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.