The Figure shows the result of a collision of a 1.25 kg ball with an object loca
ID: 1417653 • Letter: T
Question
The Figure shows the result of a collision of a 1.25 kg ball with an object located at the origin. The position of the objects are shown at 4.3 s intervals. What is the mass of the object that was originally located at the origin? The Figure shows the result of a collision of a 1.25 kg ball with an object located at the origin. The position of the objects are shown at 4.3 s intervals. What is the mass of the object that was originally located at the origin? What is the change in the kinetic energy as a result of the collision?I found the mass for the first part which is 1.75kg
Explanation / Answer
Initial speed of mass 1,
v1 =( 1/4.3)m/s (For 1 interval)
Final speed of mass 1,
v1' = root(0.7^2+ 0.3^2)/4.3 = 0.76 /0.43 m/s ( for 1 interval)
Initial speed of the object, mass-2,
v2 =0
FInal speed of mass 2,
v2' = root(1.75^2+1.85^2)/8*4.3 =0.32/4.3 m/s(for 8 intervals)
now , using conservation of momentum,
m1*v1+m2*v2=m1*v1'+m2*v2'
1.25*1/4.3 + 0 = 0.76/4.3*1.25 +m2*0.32/4.3
1.25*1 = 0.76*1.25 +m2*0.32
m2 =0.94 Kg approaximately.
Change in kinetic energy collision,
= 1/2*m*v1^2 -1/2m*v1'^2 -1/2m2*v2'^2
=1/2*1.25*(1/4.3) -1/2*1.25*(0.76/4.3)^2-1/2*0.94*(0.32/4.3)^2
= 1/2*1.25*(1/4.3) -1/2*1.25*(0.76/4.3)^2-1/2*0.94*(0.32/4.3)^2
=0.0338 -0.01952 -2.6*10^-3
= 0.0338 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.