A square wire loop 17.0 cm on each side carries a counterclockwise current of 18
ID: 1417896 • Letter: A
Question
A square wire loop 17.0 cm on each side carries a counterclockwise current of 18.5 A. Find the magnitude and direction of the magnetic field at its center due to the four 1.30-mm wire segments at the midpoint of each side. (Assume the loop lies in the plane of the screen.)
A square wire loop 17.0 cm on each side carries a counterclockwise current of 18.5 A. Find the magnitude and direction of the magnetic field at its center due to the four 1.30-mm wire segments at the midpoint of each side. (Assume the loop lies in the plane of the screen.) magnitude direction -Select directionSelect. into the screen out of the screenExplanation / Answer
Given I = 18.5 A
element length dl = 1.3 mm = 0.0013 m
sin(theta) = sin(90) = 1
distance from element to the centre r = 17/2 = 8.5 cm = 0.085 m
from Biot-savart law
B = I * dl * sin(theta) / r^2
B = 18.5 * 0.0013 * 1 / 0.085^2
B = 3.33 T
for four sides
B = 4 * 3.33
B = 13.32 T ----------Answer
direction
out of the screen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.