A ball of mass m = 1.90 kg is released from rest at a height h = 66.0 cm above a
ID: 1417921 • Letter: A
Question
A ball of mass
m = 1.90 kg
is released from rest at a height
h = 66.0 cm
above a light vertical spring of force constant k as in Figure [a] shown below. The ball strikes the top of the spring and compresses it a distance
d = 9.40 cm
as in Figure [b] shown below. Neglecting any energy losses during the collision, find the following.
(a) Find the speed of the ball just as it touches the spring.
m/s 3.59
(correct)
(b) Find the force constant of the spring.
31.78
(Incorrect) Your response is off by a multiple of ten. kN/m
Im struggling with part b (not sure what im doing wrong) any help appreciated.
Explanation / Answer
b) Using conservation of energy,
mg(h+d)=0.5kd2
=>k=3177.79 N/m= 3.178 KN/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.