Using energy considerations, calculate the average force a 66.0 kg sprinter exer
ID: 1417929 • Letter: U
Question
Using energy considerations, calculate the average force a 66.0 kg sprinter exerts backward on the track to accelerate from 2.00 to 5.00 m/s in a distance of 25.0 m, if he encounters a headwind that exerts an average force of 30.0 N against him. How much gravitational potential energy (relative to the ground on which it is built) is stored in an Egyptian pyramid, given its mass is about 5 times 109 kg and its center of mass is 24.0 m above the surrounding ground? What is the ratio of this energy to the daily food intake of a person (1.2 times A 5.00 times 10^5 kg subway train is brought to a stop from a speed of 0.500 m/s in 0.800 m by a large spring bumper at the end of its track. What is the force constant k of the spring? N/mExplanation / Answer
3.
F = applied force
f = resisitive force = 30 N
d = distance moved = 25 m
Vi = initial speed = 2 m/s
Vf = 5 m/s
Using work -kinetic energy theorem
(F - f) d = (0.5) m (Vf2 - Vi2)
(F - 30) (25) = (0.5) (66) (52 - 22)
F = 57.72 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.