How high a hill can a car coast up (engine disengaged) if friction is negligible
ID: 1417957 • Letter: H
Question
How high a hill can a car coast up (engine disengaged) if friction is negligible and its initial speed is 90.0 km/h? m If, in actuality, a 750 kg car with an initial speed of 90.0 km/h is observed to coast up a hill to a height 14.0 m above its starting point, how much thermal energy was generated by friction? What is the average force of friction if the hill has a slope 2.5Degree above the horizontal? (Explicitly show on paper how you follow the steps in the Problem-Solving Strategy for energy found on pages 159 and 160. Your instructor may ask you to turn in this work.) N (down the slope)Explanation / Answer
here,
(a)
initial speed , u = 90 km/h
u = 25 m/s
let the height reached be h
using conservation of mechanical energy
m * g * h = 0.5 * m * u^2
9.8 * h = 0.5 * 25^2
h = 31.89 m
(b)
thermal energy generated by friction , E = initial kinetic energy - final potential energy
E = 0.5 * m * v^2 - m * g * h
E = 0.5 * 750 * 25^2 - 750 * 9.8 * 14
E = 1.31 * 10^5 J
(c)
theta = 2.5 degree
distance travelled , d = h/sin(theta)
d = 23.39 m
then the average frictional force , ff = E/d
ff = 1.31 * 10^5 /23.39
ff = 5600.7 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.