This is the problem I need help on. The answers are: Problem 10, for reference:
ID: 1418033 • Letter: T
Question
This is the problem I need help on. The answers are:
Problem 10, for reference: In a dynamic random access memory computer chip, each memory cell chiefly consists of a capacitor for charge storage. Each of these cells represents a single binary-bit value of 1 when its 35fF (1fF = 1*10^-15F) is charged at 1.5V or 0 when uncharged at 0V.
(a) When it is fully charged, how many excess electrons are on a cell capacitor's negative plate?
(b) After a charge has been placed on a cell capacitor's plate, it slowly "leaks" off at a constant rate of 0.30fC/s. How long does it take for the potential difference across this capacitor to decrease by 1.0% from its fully charged value?
Explanation / Answer
part a:
given that capacitance=35 *10^(-15) F
distance between plates=2nm=2*10^(-9) m
dielectric constant=25
as we know, for a parallel plate capacitor, capacitance=dielectric constant*electrical permitivity*area/distance between plates
==>35*10^(-15)=25*8.85*10^(-12)*A/(2*10^(-9))
==>A=3.16384*10^(-13) m^2
as 1 m=10^6 um
1 m^2=10^12 um^2
hence A=0.316384 um^2=0.32 um^2
part b:
as A is half of area of each cell, area of a cell=2*A=0.64 um^2
then number of cells=3 cm^2/0.64 um^2
=(3*10^(-4))/(0.64*10^(-12))=4.6875*10^8
as 1 cell=1 bit
number of bits=4.6875*10^8 bits
=(4.6875*10^8/8) bytes
=58593750 bytes
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.