Find the final velocity of each mass if the 19.5 kg object has a velocity of 3.0
ID: 1418045 • Letter: F
Question
Find the final velocity of each mass if the 19.5 kg object has a velocity of 3.0 m/s in the x direction after the collision.
A 19.5 kg object moving in the +x direction at 5.5 m/s collides head-on with a 12.5 kg object moving in the x direction at 3.0 m/s .
Find the final velocity of each mass if the objects stick together.
Find the final velocity of each mass if the collision is elastic.
Find the final velocity of each mass if the 19.5 kg object is at rest after the collision.
Find the final velocity of each mass if the 12.5 kg object is at rest after the collision.
Explanation / Answer
m1 = 19.5 kg
m2 = 12.5 kg
v1i = 5.5 m/s
v2i = - 3 m/s
v = combined velocity after collision
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = (m1 + m2) v
19.5 (5.5) + 12.5 (-3) = (19.5 + 12.5) v
v = 2.2 m/s
For the collision to be elastic
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
19.5 (5.5) + 12.5 (-3) = 19.5 v1f + 12.5 v2f
19.5 v1f + 12.5 v2f = 69.75
v1f = (69.75 - 12.5 v2f )/19.5 eq-1
Using conservation of kinetic energy
m1 v21i + m2 v22i = m1 v21f + m2 v22f
19.5 (5.5)2 + 12.5 (-3)2 = 19.5 ((69.75 - 12.5 v2f )/19.5)2 + 12.5 v22f
v2f = 7.4 m/s
v1f = (69.75 - 12.5 v2f )/19.5 = (69.75 - 12.5 (7.4) )/19.5 = - 1.2 m/s
if the 19.5 kg object is at rest after the collision : v1f = 0
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
19.5 (5.5) + 12.5 (-3) = 19.5 (0) + 12.5 v2f
v2f = 5.6 m/s
if the 12.5 kg object is at rest after the collision : v2f = 0
using conservation of momentum
m1 v1i + m2 v2i = m1 v1f + m2 v2f
19.5 (5.5) + 12.5 (-3) = 19.5 v1f + 12.5 (0)
v1f = 3.6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.