A small block on a frictionless, horizontal surface has a mass of 2.10×10 2 kg .
ID: 1418298 • Letter: A
Question
A small block on a frictionless, horizontal surface has a mass of 2.10×102 kg . It is attached to a massless cord passing through a hole in the surface (Figure 1) .The block is originally revolving at a distance of0.300 m from the hole with an angular speed of2.67 rad/s . The cord is then pulled from below, shortening the radius of the circle in which the block revolves to 0.150 m. Model the block as a particle.
Part A
Is angular momentum of the block conserved?
Is angular momentum of the block conserved?
Part B
What is the new angular speed?
Part C
Find the change in kinetic energy of the block.
Express your answer with the appropriate units.
Part D
How much work was done in pulling the cord?
Express your answer with the appropriate units.
Provide FeedbackContinue
Figure 1 of 1
yes noExplanation / Answer
m = mass = 2.10*10-2kg
Ri = initial radius = 0.300m
wi = initial angular velocity = 2.67 rad/s
final radius, Rf = 0.150 m
A) yes, angular momentum will conserved.
B) angular momentum , L = I*w
I = moment of interia = m*R2
from conservation of angular momentum: Li = Lf
Ii*wi = If*wf
m*( 0.300)2* 2.67 = m( 0.150)2*wf
wf( final angular velocity) = ( 0.300)2* 2.67 / ( 0.150)2
= 10.68 rad/s
C) K.E = (1/2)*I*w2
change in kinetic energy, K.E = K.E_final - K.E_initial
= ( 1/2)*If *wf2 - (1/2)*Ii*wi2
= (1/2)*m*(0.150)2*(10.68)2 - (1/2)* m*( 0.300)2*(2.67)2
= (1/2)*2.10*10-2 [ (0.150)2*(10.68)2 - ( 0.300)2*(2.67)2 ]
= 0.0202 J
D) work done = change in K.E
= 0.0202 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.