To rescue a civilian from a destroyed subway tunnel, Captain America lowers a ro
ID: 1418407 • Letter: T
Question
To rescue a civilian from a destroyed subway tunnel, Captain America lowers a rope into the tunnel and proceeds to use the wheel of an overturned automobile as a crude pulley. This allows Captain America to pull the rope parallel to the ground while lifting the civilian straight up. If it takes 2.85 seconds for Captain America to lift the 50.4 kg civilian a height of 1.40m, taking her from rest to an upward velocity of 0.982 m/s in the process, what must be Cap's average power output? What must Cap's average power output be if he continues pulling her upward at 0.982 m/s.
Answer average power while getting civilian up to 0.982 m/s in Watts Average power while civilian moves at 0.982 m/s in Watts
Please show all work and explanations of calculations
Explanation / Answer
here,
mass , m = 50.4 kg
height , h = 1.4 m
time t = 2.85 s
v = 0.982 m/s
average power while getting civilian upto 0.982 m/s , P0 = m * g * h /( time)
P0 = 50.4 * 9.8 * 1.4 /( 2.85)
P0 = 242.63 W
average power while civilian moves at 0.982 m/s , P = m * g * v
P = 50.4 * 9.8 * 0.982
P = 485.03 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.