The following analysis will include calculating and formally reporting the best
ID: 1418563 • Letter: T
Question
The following analysis will include calculating and formally reporting the best estimate of the acceleration due to gravity according to the following formula. Theta = (2pi/T)^2 L with accepted value theta_ace = 980.35 cm/s^2 Ready to be the teacher? List everything that is wrong with the following proportion of an analysis. (If you would like to use a red pen, feel free) In the end, you formally report what the result should be. theta = (2pi/T)^2 L theta = (2pi/2.7415 s)^2 185.37 cm theta = 973.6944 cm/s^2 S_0 = () squareroot (S_L/L)^2 + ( () S_T/T)^2 S_theta = () squareroot (0.140588/186.476)^2 + ( () 0.0003/2.7415)^2 cm/sec^2 S_theta = 0.00076 rightarrow 0.0008 cm/sec^2 %diff = |theta - theta_sec/theta| times 100 % diff = |973.6944 - 980.35/973.6944| times 100 %diff = 0.68% theta = 973.6944 plus minus 0.0008 %diff = 0.68%Explanation / Answer
In error calculation , the value of SL and ST have to be taken less to account for the frictional force due to air drag .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.