A 44 kg child rides on a circus Ferris wheel that takes her around a vertical ci
ID: 1418572 • Letter: A
Question
A 44 kg child rides on a circus Ferris wheel that takes her around a vertical circular path with a radius of 25 m every 26 s. What is the magnitude of the resultant force on the child at the highest point on this trajectory? 0.43 kN 0.50 kN 0.96 kN 64 kN 0.37 kN An amusement ride consists of a car moving in a vertical circle on the end of a rigid boom The radius of the circle is 32 m. The combined weight of the car and riders is 6.2 kN. At the top of the circle the car has a speed of 3.8 m/s which is not changing at that instant. What is the force of the boom on the car at the top of the circle? 6.5 kN (Up) 5.9 kN (Down) 6.5 kN (Down) 6.2 kN (Down) 5.9 kN (Up)Explanation / Answer
7. Time period= 2 pi/ omega
26 = 2pi/omega
omega = (13/pi) rad/sec
omega = 4.138 rad/sec
Force = m * ((omega)^2) * r = 44 * (4.138^2) * 25 = 18835.3484 N
8. force will act in upward direction
Force = mg - mv^2/r = 6.2 * 10^3 - ((6.2 *10^3)/9.8) *(3.8^2)/32 = 5.9 KN upwards
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.