Write in clearly the letter of the selected answer. No other marks will be used
ID: 1418575 • Letter: W
Question
Write in clearly the letter of the selected answer. No other marks will be used to assign credit. A body moving along the x axis is acted upon by a force F_x that varies with x as shown. How much work is done by this force as the object moves from x = 3 m to x = 10 m? -2 J -10 J +10 J -26 J -38 J A force acting on an object moving along the x axis is given by F_x = (10 x - 20 x^2) N where x is in m. How much work is done by this force as the object moves from x = -1 m to x = +6 m? + 14 J + 36 J + 30 J + 42 J - 42 JExplanation / Answer
1)
work = force * distance
and also for force-distance graph
work = area of graph
work = (6 - 3)*(-8) + (1/2)*(8-6)*(-8) + (1/2)*(9-8)*(4) + (10-9)*4 = - 26 J
2)
Force = F = (10*x - 2*x^2) N
Work = integration of F.dx from -1 to +6
work = [10*x^2/2 - 2*x^3/3](-1 , +6) = [5*(6)^2 - (2/3)*(6)^3 - 5*(-1)^2 + (2/3)*(-1)^3] = 30 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.