12. points) If the magnetic field in a traveling EM wave has a peak magnitude of
ID: 1418635 • Letter: 1
Question
12. points) If the magnetic field in a traveling EM wave has a peak magnitude of 17.0 nTat a given point, what is the peak magnitude of the electric field? Equation to use Final Solution: 13. (4 points) When Apollo 11 landed on the moon, the time delay for Neil Armstrong's voice to travel from the moon to Earth would be equivalent to the delay from hearing a speaker 439.5 m away. Knowing the speed of sound to be 343 m/s, how far away is the moon? How much time is this lag? Equation (s) to use Final Solution:Explanation / Answer
12.
E = c * B = 17 * 10^-9 * 3 * 10^8 = 5.1 N/C
13.
Time lag = 439.5/ 343 = 1.28 sec
Distance = 2.99 * 10^8 * 1.28 m = 3.8272 * 10^8 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.